Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

پنجاه سالگی بوئینگ ۷۴۷

۷ مهر ۱۳۹۷
9 views
بدون نظر

پنجاه سال قبل جهان برای نخستین بار بوینگ ۷۴۷ را دید. در ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۸ شرکت بویینگ نخستین مدل از این هواپیمای غول پیکر را از کارخانه هواپیماسازی خود در  Everett واشنگتن بیرون کشید و به معرض نمایش گذاشت. 
نخستین هواپیمای آزمایشی این مدل به نام RA001 از بزرگترین هواپیمای تجاری بوئینگ در آن زمان دوبرابر بزرگ‌تر بود. تیمی در شرکت به رهبری  Joe Sutter آن را در طی دو سال ونیم از طرح‌هایی روی کاغذ به یک پرنده غول پیکر تبدیل کرده بود. تنها دیزاین آن شرکت هواپیمایی بزرگ آن دوران – پان امریکن – را بسیار مشتاق کرد اما هزینه‌های ساخت آن تقریبا شرکت بوئینگ را ورشکست کرد. 
هواپیمای ۷۴۷ جهان را کوچک کرد. محصویلی که تعریف جدیدی از نوآوری برای سفرهای طولانی مدت ارایه داد از موتورهای دوقلو گرفته تا سرگرمی داخل کابین. در طول این مدت بوئینگ ۱۵۶۸ فروند از این هواپیما را با طراحی‌های متفاوت به فروش رسانده است. هرچند جت‌های دارای موتورهای دوقلو مثل بوئینگ ۷۷۷ و بعدا ایرباس A350 به تدریج برای سفرهای هوایی مسافری با مسافت طولانی جایگزین این پرنده غول آسا شدند اما هنوز تعداد زیادی از این هواپیماها را برای حمل و نقل بار و با دماغ بالا داده می‌توان در فرودگاه‌ها مشاهده کرد. 
نخستین بوئینگ 747

عکس : جمعیتی که نخستین بوئینگ ۷۴۷ را در حال بیرون آمده از کارخانه می‌بینند. بوئینگ می‌گوید ۵۰ هزار نفر در آنجا جمع شده بودند و دست می‌زدند وهورا می‌کشیدند. در میان آنها کارگران، مهندسان، مکانیک‌ها، منشی‌های دفاتر و مدیران هم بودند. همه متحیر بودند. هواپیما با دست دادن مدیران عامل بوئینگ و شرکت پن امریکن افتتاح شد. مشارکتی برای افزایش مسافرت‌های هوایی.

نخستین هواپیمای 747 در پرواز برفراز واشنگتنعکس : نخستین هواپیمای ۷۴۷ بر فراز منطقه Puget Sound واشنگتن در حال پرواز است در حالی که توسط یک هواپیمای  F-86 نیز در تعقیب آن دیده می‌شود.  عکس از Bettmann از گتی ایمیج


Jack Waddell کاپیتان نخستین پرواز آزمایشی بوئینگ ۷۴۷ بود که این هواپیما را در ۹ فوریه ۱۹۶۹ به پرواز در آورد. این هواپیما دارای فضایی برای نگهداری ۳۴۰۰ چمدان بود که در طی ۷ دقیقه تخلیه می‌شد. فضای بیین دو بال آن از یک زمین بسکتبال بزرگ‌تر بود و سیستم مسیریابی آن از یک کامپیوتر امروزی هم کوچک‌تر بود.

داخل هواپیمای 747 اولین

بازدیدکنندگان از بوئینگ ۷۴۷ در نمایشگاه Air Show پاریس در ۱۹۶۹ 


اما این هواپیما چیزی نبود که Juan Trippe بنیانگذار پن امریکن مد نظر داشت. او میخواست شرکتش هواپیمایی دو طبقه و با دو موتور جت و ۴۰۰ نفر ظرفیت برای سفرهای طولانی در اختیار داشته باشد. در نهایت اما طراحان به سمت دیزاین هواپیمایی با موتورهای دوقلو رفتند چیزی که بعدا به استانداردی در صنعت هوایی تبدیل شد.

نخستین پرواز 747

عکس: نخستین پرواز ۷۴۷ هواپیمایی پن  امریکن که به لندن بود، کارمندان و مقامات رسمی FAA در فرودگاه هیترو به استقبال آن آمدند.


نخستین پرواز ۷۴۷ که مسافران برای آن پول پرداخت کردند از نیویورک به لندن بود که البته به مشکلاتی برخورد. این پرواز قرار بود بعد ازظهر ۲۱ ژانویه ۱۹۷۰ انجام شود  اما به دلیل مشکل موتور جت به تاخیر افتاد. سرانجام یک هواپیمای دیگر برای این سفر فراخوانده شد که آماده ‌سازی آن برای پرواز به نیمه‌های شب کشیده شد. سرانجام این پرواز در ۲۲ ژانویه در لندن به زمین نشست.

نخستین پرواز 747 به لندن

عکس: نمایش شش بوئینگ ۷۴۷ در کنار هم در سال ۱۹۷۰ که در انتظار تحویل به خطوط هوایی مختلف‌اند.


بازسازی صحنه برخورد 747 به یک آسمان خراشعکس: تکنیسین‌های یک استودیوی فیلمسازی در ۹ اگوست ۱۹۷۷  در حال ساخت ماکتی از بوئینگ ۷۴۷ هستند که در حال برخودر به یک آسمان‌خراش است . نام فیلم “The Medusa Touch” بود.


لوفتانزا فولکس واگن بیتل و 747

عکس: لوفتانزا برای نمایش بزرگی و عظمت  ۷۴۷ نمایشی از فولکس‌واگن‌های مدل Beetle  را در سال ۱۹۷۲ ارایه کرد. 


برخورد دو هواپیمای 747 عکس : قطعات برخورد دو هواپیمای ۷۴۷ روی باند فرودگاه Los Rodeos  . مه سنگین واشتباه باعث مرگ ۵۸۳ نفر در این حادثه شد.


سقوط هواپیمای 747 در لاکربی اسکاتلندعکس: دماغه هواپیمای ۷۴۷ پن امریکن که بر اثر انفجار بمب بر فراز لاکربی اسکاتلند سقوط کرد و همه ۲۵۹ سرنشین آن کشته شده‌اند. سقوط قطعات هواپیما باعث مرگ ۱۱ نفر روی زمین شد.


هواپیمای شاتل روی 747عکس: پرواز هواپیمای ۷۴۷ حمل کننده فضاپیمای شاتل . ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲


هواپیمای 747

عکس: هواپیمای ۷۴۷ آماده فرود در هنگ کنگ می‌شود. 


هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا عکس: این فقط ناسا نبود که برای حمل و نقل از ۷۴۷ استفاده می‌کرد. در سال ۱۹۸۰ مقامات دولت ریگان دو هواپیمای ۷۴۷ برای جایگزین کردن هواپیمای ۷۰۷ اس را که برای حمل و نقل ریییس جمهور استفاده می‌شد، سفارش دادند. جرج دبلیو بوش (  عکس سمت چپ به همراه همسرش در مسکو ۱۹۹۱ ) نخستین رییس جمهوری بود که از این هواپیماها استفاده کرد نام آن Air Force One است . در  عکس بالا سمت راست اوباما و تیم اش در نوامبر ۲۰۰۹ در ایرفورس وان دیده می‌شوند و در عکس پایین سمت راست دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی در حال صحبت با خبرنگاران در آوریل ۲۰۱۷ دیده می‌شود.


 

Boeing 747-8 بویینگ

عکس: بوئینگ Boeing 747-8 آخرین مدل ساخته شده از سری هواپیما در حال ساخت در نزدیکی سیاتل – مارس ۲۰۱۴ 


تونل

عکس: بوئینگ جدید ۷۴۷-۸ تحولی اساسی در موتور جت و بالهایش داشته  است. این تغییرات درخواست لوفتانزا و Sutter ( فردی که او را پدر بوئینگ ۷۴۷ می‌نامیدند و در هشتادسالگی هم مشاور بوئینگ بود ) . با این حال هزینه‌بر شدن تغییرات و کمبودهای مهندسی باعث تاخیر زیاد در تحویل آن شد. در عکس بالا تونل باد و در پایین محیط داخلی بوئینگ در مرکز تجربه مشتری بوئینگ در رنتون واشنگتن و در سمت راست کابین بیزنس کلاس ۷۴۷-۸ در سال ۲۰۱۴ دیده میشود.


اخرین پرواز هواپیمای 747 خطوط هوایی یونایتد

عکس: آخرین هواپیمای ۷۴۷ متعلق به خطوط هوایی یونایتد از فرودگاه سانفرانسیسکو به سمت Honolulu می‌رود در ۷ نوامبر ۲۰۱۷ . با حضور هواپیماهای کم مصرف تری مثل بوئینگ ۷۷۷-۳۰۰ER و ایرباس A350 جایی برای ملکه آسمان‌ها نیست. هواپیمایی یونایتد از ۱۹۷۰ از هواپیماهای ۷۴۷ استفاده می‌کرد.


هواپیمای 747 بازنشسته در صحرای Sonoran

عکس: هواپیمای ۷۴۷ بازنشسته در صحرای Sonoran 


هواپیمای 747

بلومبرگ
عکس داخل متن: 
نخستین بوئینگ 747
نخستین هواپیمای 747 در پرواز برفراز واشنگتن
داخل هواپیمای 747 اولین
نخستین پرواز 747
نخستین پرواز 747 به لندن
بازسازی صحنه برخورد 747 به یک آسمان خراش
لوفتانزا فولکس واگن بیتل و 747
برخورد دو هواپیمای 747
سقوط هواپیمای 747 در لاکربی اسکاتلند
هواپیمای شاتل روی 747
هواپیمای 747
هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا
Boeing 747-8 بویینگ
تونل
اخرین پرواز هواپیمای 747 خطوط هوایی یونایتد
هواپیمای 747 بازنشسته در صحرای Sonoran
هواپیمای 747

لینک کوتاه مطلب

http://pouyamatlab.ir/?p=1145

برچسب ها

مطالب مشابه